Actueel
28-01-2026

Brief Crohn & Colitis NL naar informateur

Crohn & Colitis NL heeft in een brief aan informateur Rianne Letschert aandacht gevraagd van de onderhandelende partijen voor drie belangrijke onderwerpen die actueel zijn voor mensen met IBD en andere mensen met een chronische ziekte.

Drie belangrijke onderwerpen

In de brief aan de informateur, die ook is gestuurd naar alle woordvoerders gezondheidszorg in de Tweede Kamer, vraagt Crohn & Colitis NL speciale aandacht voor de volgende drie onderwerpen:

  1. Beschikbaarheid en toelating (nieuwe) medicijnen
  2. Eén Nationale Toiletpas
  3. Verbeteren toegankelijkheid leefstijlinterventies

Beschikbaarheid en toelating (nieuwe) medicijnen

Veel patiënten hebben te maken met medicijntekorten of lange wachttijden voor nieuwe medicijnen. Dat zorgt voor stress en gezondheidsproblemen. Wij vragen om maatregelen om tekorten te voorkomen, en om ervoor te zorgen dat mensen met IBD niet onnodig hoeven te wisselen van medicijnen en vooral geen extra kosten hoeven te betalen. Ook willen we een centraal informatiepunt over medicijnbeschikbaarheid.

Eén Nationale Toiletpas

Veel mensen met buik‑ of blaasaandoeningen moeten soms binnen enkele minuten naar een toilet. Toch worden zij vaak geweigerd, vooral in winkels. Dat leidt tot sociale beperkingen en gezondheidsrisico’s. Vijftien organisaties, waaronder Crohn & Colitis NL, maken zich daarom hard voor één officiële Nationale Toiletpas die overal erkend wordt. Daarvoor is steun van de overheid nodig.

Leefstijlinterventies beter toegankelijk maken

Gezonde leefstijlondersteuning zoals hulp van een diëtist, fysiotherapeut of ergotherapeut is belangrijk voor mensen met IBD en andere chronische ziekten. Crohn & Colitis NL vraagt om ruimere vergoeding vanuit de basisverzekering, zodat deze zorg betaalbaar blijft en kan bijdragen aan een toekomstbestendig zorgstelsel.

 

Volledige brief lezen

Delen op social media: