Met Crohn of colitis zijn medische keuzes vaak net iets ingewikkelder. Dat geldt ook voor anticonceptie. Zelf gebruik ik al jaren de prikpil. Voor mij is dat een makkelijke en betrouwbare optie: elke 3 maanden een prik en ik word niet meer ongesteld. Vooral omdat de pil bij IBD soms minder betrouwbaar is. Door diarree kan de pil namelijk niet altijd goed worden opgenomen.
Toen ik dit deelde op Instagram, kreeg ik van een lotgenoot de tip om met mijn huisarts te bespreken of ik geen DEXA-scan moest laten maken. Een DEXA-scan meet de dichtheid van je botten.
De prikpil kan het risico op botontkalking verhogen, omdat het je oestrogeenspiegel verlaagt. Wat kan leiden tot een afname van de botdichtheid. Dit is vooral bij langdurig gebruik én in combinatie met andere risicofactoren zoals het gebruik van prednison.
Ik had hier nog nooit van gehoord, en mijn huisarts ook niet. Maar na wat navraag bij andere artsen, leek het verstandig om de scan te laten doen.
Het is een waarschuwing om goed op mijn botten te letten
Uit de scan bleek dat ik osteopenie heb. Dat betekent dat mijn botten minder sterk zijn dan gemiddeld, maar nog niet zo ver verzwakt dat er sprake is van osteoporose. Het is dus een waarschuwing om goed op mijn botten te letten.
Ik heb het advies gekregen om extra calcium en vitamine D te nemen. Dit kan mogelijk helpen om mijn botten te beschermen.
Nu moet ik nadenken over mijn anticonceptie. Blijf ik bij de prikpil – met het risico dat de botdichtheid nog meer afneemt -, of kies ik voor een alternatief zoals een spiraal, hormoonstaafje of een hormoonpleister? Deze opties hebben geen negatieve invloed op mijn botdichtheid, wat voor mij belangrijk is. Maar hebben wel weer andere nadelen zoals gewichtsverlies, stemmingswisselingen enzovoort.
Ik vind het een lastige keuze en twijfel nog erg. Ik ga binnenkort weer verder in gesprek met mijn arts.
Welke ervaringen hebben jullie met anticonceptie en IBD?
Disclaimer: dit is mijn persoonlijke ervaring en geen medische advies. Bij vragen of twijfel over anticonceptie, je botten of medicijnen, neem altijd contact op met je (huis)arts of specialist!
Patricia (36) heeft sinds 2004 de ziekte van Crohn. Ze heeft veel ups en downs gehad, maar inmiddels is ze in remissie. Ondanks dat de uitdagingen met de ziekte van Crohn soms groot zijn, probeert ze positief te blijven. Op sociaal media en haar blogs (crohnjuweel) geeft ze een kijkje in het leven met een chronische ziekte. Ook bespreekt ze taboe-onderwerpen en probeert ze meer aandacht voor de ziekte te vragen.
Wil jij je verhaal kwijt?
Je ervaring of verhaal delen met andere mensen met Crohn of colitis? Dat kan in onze besloten Facebookgroep. Ook is er een besloten Facebookgroep voor ouders van kinderen met Crohn of colitis. En er is een besloten Facebookgroep voor mensen met shortbowel/darmfalen. Nog geen lid? Meld je hieronder aan via de juiste link.
Liever je ervaring delen met een ervaringsdeskundige van Crohn & Colitis NL? Bel of mail ons.